SIK SORULANLAR

Motor aksamlarının temiz tutulması önemlidir, çünkü aksamların iyi durumda kalmasını sağlar. Motorunuzun aksamlarının ve yağama kanallarının kirli olması halinde yağ motoru gerektiği gibi yağlayıp korumayabilir. Tortu birikimi ayrıca motorda zamansız hasara da yol açabilir.

Yağ, otomobilinizin kanıdır. Yanlış motor yağı kullanılırsa, motor artan aşınma ve korozyon riski altındadır. Tıkanıklıkların oluşması da motor hasarlarına yol açabilir.

Motoru temizleyerek. Yağ, bir sonraki yağ değişiminde yağla birlikte temizleninceye kadar tortuyu hapsetmeye yardım ederek zararsız kılar.

Sürtünmeyi azaltıp aşınmayı en aza indirerek. Bu da motorun tasarlandığı gibi sessiz ve verimli çalışmasına yardımcı olur.

Isıyı uzaklaştırarak. Motor yağları, sıcaklığın 320°C'ye kadar çıktığı piston segmanları gibi sıcak alanlardan ısıyı uzaklaştırır.

Korozyon ve paslanmayı önleyerek. Referans araştırmaları motor yağlarının sınıfının en iyi korumasını sağladığını ve motorunuzun ömrünü uzatarak bazı pahalı onarımlardan kaçınmanıza yardımcı olduğunu göstermektedir.

Motor yağları baz yağlar, viskozite geliştiriciler ve performans katıkları olmak üzere üç önemli bileşenden oluşur. Yağın maksimum motor koruması sağlaması için bu bileşenler özenle seçilip ustaca harmanlanır.

Yağınızı ve filtrenizi araç üreticilerinin belirttiği yağ değiştirme aralıkları içinde değiştirmelisiniz. Bu aralıklar yapılan kilometreye veya süreye dayalıdır. Düzenli yağ değiştirme motorunuzu iyi durumda tutar ve tüm motor bileşenleriniz için en iyi korumayı sağlar.

Kullanılmış yağ çevreyi kirletebilir, bu nedenle kesinlikle kanalizasyona boşaltılmamalıdır. Birçok yerde bunu yapmak yasalara aykırıdır. Bunun yerine atık yağlarınızı resmi bir yağ bertaraf veya geri dönüşüm toplama merkezine götürmelisiniz. Alternatif olarak, rehberlik için yerel idarenizin geri dönüşüm memurlarına sorun.

Otomobil üreticisi el kitaplarında minimum yağ spesifikasyonu belirtilecektir. Ancak, daha iyi spesifikasyona sahip bir motor yağına geçmek isteyebilirsiniz. Bir araç için doğru motor yağı seçimi aşağıdakilere bağlıdır: Otomobilin türü - yüksek performanslı bir otomobil daha yüksek performanslı bir yağa ihtiyaç duyar. Otomobilin yaşı - yeni teknoloji motorlardan çok şeyler beklenmektedir: yakıt verimliliği ile birleşmiş yüksek performans. Artan teknik beklentilere ayak uydurmak için ileri teknoloji ürünü yağlar geliştirilmiştir. Örneğin modern otomobillerde eski teknoloji ürünü yağlarda aşırı oksitlenmeye neden olabilecek atık gaz devridaim sistemi ve uygun olmayan yağla bozulabilecek hassas egzoz emisyon sistemleri bulunmaktadır. Sürüş ortamı - modern otoyol sürüşü ve yoğun dur kalk trafiği, artan motor aşınması ve yıpranmasını önlemek için daha yüksek kaliteli yağlar gerektirir.

Yağınızı düzenli olarak değiştirmemeniz motor aşınmasına karşı sağlanan koruma seviyesini önemli ölçüde düşürebilir. Motor yağı yakıt yandığında ortaya çıkan is, tortu, su ve asitli maddelerin yanı sıra yanmamış ve kısmen yanmış yakıt da dâhil olmak üzere, her türlü yan ürünü tutan ortam olarak iş görür. Aynı zamanda, motorun çalışması sırasında yağ üzerindeki stres, yağın performansını belirleyen bileşenleri yavaş yavaş tüketir. Yağı düzenli olarak yenilemek, yağda mevcut olan bileşenlerin doğru bir dengesini sağlar. İşlem yapılmadığı takdirde artan tortu oluşumu, metal bileşenlerin korozyonu ve artan aşınma meydana getirebilen atık malzemeleri de temizler.

Sadece yağın eksilen kısmını tamamlamayı sürdürürseniz motorda kalan eski yağ üzerinde daha fazla stres yaratırsınız. Bu stres sorunu da son yıllarda çok daha kötü bir hal almıştır, çünkü daha hafif, daha modern olan motorlar şimdilerde yağ karterlerinde %25 kadar daha az yağla çalışmaktadır.

Avrupa'da yakın bir zamanda yapılan araştırma, otomobil yolculuklarının %75'inin 10 km.den kısa olduğunu göstermiştir. Bu yolculuklar sıklıkla büyük ölçüde dur-kalk ile geçmektedir, bu da yağını düzenli aralıklarla değiştirilmemesi halinde büyük ölçüde artan motor aşınmasıyla sonuçlanabilmektedir.

Mesaj Merkezi

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Satış Serhat İskodra- TR
905301501925
Destek İhracat Ofisi
905309163516
Merhaba, size nasıl yardımcı olabilirim?
×
WhatsApp Canlı Destek